Při prodeji bytu v osobním vlastnictví by měl makléř zkontrolovat kompletní výpis z katastru nemovitostí vážící se k bytové jednotce (zástavy, omezení vlastnického práva), dále část prohlášení vlastníka související s prodávanou bytovou jednotkou a nabývací titul (kupní smlouvu, usnesení o dědictví, darovací smlouvu, atd.), kterým prodávající nabyli byt do vlastnictví. Dále je nutné zkontrolovat, že dům, kde se prodávaný byt nachází, stojí na vlastním pozemku, a že je k tomuto domu přístup z veřejné komunikace. Taktéž doporučuji zkontrolovat finanční výkazy společenství vlastníků, zejména kvůli případnému úvěru (např. na revitalizaci panelového domu). Součástí vstupních dokumentů je též průkaz energetické náročnosti budovy.

Při prodeji rodinného domu doporučuji podobný postup. Též doporučuji prověřit, že všechny stavby na pozemku jsou řádně zkolaudované, v některých případech doporučuji též pasport stavby. Odpadá zde kontrola prohlášení vlastníka.

Při prodeji družstevního bytu je nutné zkontrolovat nájemní smlouvu mezi prodávajícím členem družstva a bytovým družstvem, stejně tak finanční výkazy bytového družstva.

Výše uvedené prověření by měl udělat realitní makléř popř. ve spolupráci s advokátní kanceláří, která bude prodej nemovitosti později realizovat.

ČÍM VÍCE INFORMACÍ O PRODÁVANÉ NEMOVITOSTI, TÍM LÉPE.

Zanechte komentář

5 × two =

Mgr. Filip Tretiník

Majitel – RE/MAX Diamond Group
Felklova 2017
PSČ 25263, Roztoky
IČO: 61048399

Tel: +420 608 055 943
Mail: filip.tretinik@re-max.cz